Kanada Doları (CAD)

Kanada’da kullanılan para birimidir. Yalnızca $ işaretiyle veya diğer dolar para birimlerinden ayırmak için C$ ile gösterilmektedir. Bir Kanada doları, 100 sentten oluşmaktadır. Uluslararası kodu CAD’ dir. Kanada dolarını rezerv para birimi olarak kullanan bankalar da bulunmaktadır. Kanadalılar ihracatın %84’ünü ABD’ye ithalatın %56’sı ABD ile yapıldığından Kanada için en önemli olan çapraz kur ABD dolarıyla olandır. Ortalama enflasyon oranı: %1.3 (2012)

Madeni Paralar

Sık kullanılanlar: 1¢, 5¢, 10¢, 25¢, $1, $2

Nadiren kullanılanlar:    50¢

Banknotlar

Sık kullanılanlar: $5, $10, $20, $50, $100

Merkez Bankaları Bilgileri (Bank Of Canada) BOC

Kanada Merkez Bankası (Fransızca: Banque du Canada) 1934 yılında ülkenin ekonomik ve finansal durumunu güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Kanada'daki banknotların basımının yapıldığı tek yer olarak bilinmektedir. Bankanın merkez binası, Ottawa'da Bankalar Sokağı'nda yer almaktadır.

Müdür: Stephen S. Poloz

Oy Kullanan Üyeler:

Stephen S. Poloz, Sylvain Leduc, Carolyn Wilkins, Norman M. Betts, Alan Andrew Borger, Phyllis Clark, Colin Dodds, Monique Jérôme-Forget, Claire M. C. Kennedy, Derek D. Key, Hassan Khosrowshahi, Wes Scott, Jean Simon, Greg Stewart, Martin Sullivan, Paul Rochon